Dlaczego nie mogę znaleźć wygodnej pozycji do spania? Pozycje do spania

Dobry materac piankowy

Nie możesz znaleźć wygodnej pozycji do spania? W nocy, zamiast spać, kręcisz się i szukasz najwygodniejsze pozycji, a rano jesteś niewyspany, obolały i zmęczony? Sprawdź, dlaczego nie możesz znaleźć pozycji do spania i w jakim ułożeniu twój organizm odpoczywa najlepiej.

Odpowiednia pozycja w czasie snu jest bardzo ważna dla jakości i długości snu. Wiele osób uważa, że główną przyczyną przewracania się w nocy z boku na bok jest bezsenność. Tymczasem prawda może być zupełnie inna. Zanim zaczniesz szukać przyczyn bezsenności, zastanów się, czy łóżko, na którym śpisz, jest wygodne, czy przed snem szybko znajdujesz wygodną pozycję do odpoczynku. Czy budzisz się zrelaksowany i wypoczęty, a może zmęczony i obolały?

Jaki wpływ na Twoje życie ma pozycja w jakiej śpisz?

Dorosły człowiek śpi średnio 6-8 godzin, zmieniając pozycje od kilku do nawet kilkudziesięciu razy w ciągu jednej nocy. To ile razy budzisz się i układasz się do snu, zależy od tego, czy śpisz na wygodnym, łóżku.

Materac piankowy jak wybrać?

Odpowiednio dobrany materac piankowy ze sklepu ArtMedic Viscotherapy https://materace-viscotherapy.pl to gwarancja rozwiązania rozwiązania wszelkich problemów ze snem. Specjalna pianka Visco, z której wykonany jest materac pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, a w konsekwencji efektywny sen, bez drętwiejących kończyn czy karku i bólu. Szeroki wybór materacy ułatwia zakupy – sprawdź!

Dlaczego pozycja podczas snu jest tak ważna?

Leżenie w jednej pozycji przez kilka godzin powoduje ucisk na określone partie ciała. Jeśli powierzchnia podparcia na łóżku jest zbyt mała, czyli śpisz na bardzo miękkim, lub niewygodnym materacu, ucisk na organy wewnętrzne jest większy. Spanie w niewygodnej i niezdrowej pozycji powoduje różne dolegliwości i złe samopoczucie po przebudzeniu.

Czy wiesz, że pozycja, w jakiej śpisz, ma bardzo duży wpływ na wszystkie procesy zachodzące w twoim organizmie? Wybierając odpowiednią pozycję do spania, można regulować pracę wątroby, jelit, żołądka, pęcherza, płuc i wielu innych narządów. Choć wydaje się to niewiarygodne, jakość snu i pozycja, w jakiej śpimy, wpływa na proces regeneracji całego organizmu. Osoby, które śpią wygodnie i spokojnie są zdrowsze i dłużej młode, ponieważ proces nocnej regeneracji organizmu przebiega bez zakłóceń. Chcesz budzić się wypoczęty, w dobrym nastroju i być zdrowy? Śpij wygodnie!

Dlaczego budzę się zmęczony i w złym nastroju

Budzisz się zmęczony i niewyspany nawet po przespaniu 8-9 godzin? Prawdopodobnie przyczyną takiego samopoczucia jest nieprawidłowa pozycja w czasie snu. Zamiast smacznie spać, przez całą „układasz się do snu” lub śpisz w wymuszonej niewłaściwej pozycji, która powoduje skurcze i napięcie mięśni. Przyczyną najprawdopodobniej jest niewygodne łóżko, na którym nie możesz znaleźć wygodnej komfortowej do spania.

Dobry materac piankowy

Jak rozpoznać, że śpię w niewygodnej i niezdrowej pozycji?

Jeśli po przebudzeniu obserwujesz poniżej wymienione objawy prawdopodobnie, śpisz w niewygodnej lub wymuszonej pozycji:

Ból głowy
Sztywność karku
Skurcze karku
Napięcie i ból mięśni
Ból kończyn
Przemęczenie
Ból brzucha
Nocne koszmary

Pozycje do snu, które sprzyjają wypoczynkowi i regeneracji organizmu

Na wznak na plecachspanie na plecach na wznak z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała to jedna z najzdrowszych pozycji, która sprzyja rozluźnieniu wszystkich mięśni. Śpiąc w ten sposób, zapewniamy organizmowi możliwość wypoczynku w naturalnej pozycji. Spanie na wznak na plecach nie powoduje ucisku na organy wewnętrzne, ale sprzyja chrapaniu. Śpiąc na wznak na plecach, należy pamiętać o doborze odpowiedniej poduszki, która nie powinna być zbyt wysoka. Wybierając poduszkę, szukaj takiej, która sprawi, że kręgosłup na wysokości karku będzie wyprostowany. Spanie na zbyt wysokiej poduszce w tej pozycji może prowadzić do napięcia mięśni karku i porannego bólu głowy. Jak wynika ze statystyk, na wznak śpi zaledwie około 8% osób.

Rozgwiazda, czyli spanie na plecach z nogami na boki i rękoma zgiętymi w łokciach, lekko uniesionymi do góry. Jest to pozycja bardzo podobna do poprzedniej, ale korzystniejsza dla organizmu, ponieważ ucisk na kręgi na wysokości klatki piersiowej jest mniejszy niż przy klasycznej pozycji na wznak. Nie powinny w ten sposób spać osoby ze skłonnością do zgagi i chrapania.

Na boku z wyprostowanymi nogami, jest równie zdrowa jak pozycja na wznak, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy poduszkę i materac. Podobnie jak w poprzednich przypadkach ciało powinno być ułożone na tej samej wysokości, a poduszka nie powinna być za wysoka. Spanie na bok na poduszce, która umożliwia, utrzymanie kręgosłupa w anatomicznej pozycji sprzyja relaksowi wszystkich mięśni i minimalizuje ucisk na organy wewnętrzne. Jest to pozycja wskazana dla osób, które mają refluks i zgagę, a także chrapią przez sen. Nie wiesz, na którym boku spanie jest zdrowsze? W tej kwestii zdania są podzielone, dlatego wybieraj ten bok, na którym jest Ci wygodniej.

Komfortowy materac kluczem do sukcesu

Eksperci nie pozostawiają złudzeń, spanie w trzech rekomendowanych pozycjach jest możliwe tylko na wygodnym materacu, który ma dużą powierzchnię podparcia np. materacu z termoelastycznej pianki visco. Osoby śpiące na wygodnym materacu częściej układają się do snu w naturalnych pozycjach, gdyż całe łóżko jest wygodne i nie muszą szukać kompromisów w czasie snu. Natomiast właściciele wersalek i kanap “ udających” łóżko do spania, większą część nocy spędzają, na poszukiwaniu komfortowej pozycji do spania, aż zmęczeni zasypiają niewygodnie ułożeni do snu.

Pozycje do snu, których warto unikać

Spanie na brzuchu to pozycja, która powoduje ucisk na wszystkie organy wewnętrzne, jest szczególnie niekorzystna dla układu pokarmowego.

Pozycja embrionalna nie jest wskazana dla osób dorosłych, ponieważ powoduje duży ucisk na większość organów, ponadto kręgosłup jest wygięty, a klatka piersiowa ściśnięta.

Na wznak z rękoma na klatce piersiowej – mimo że spanie na plecach na wznak jest zdrowe, skrzyżowane ręce na klatce piersiowej uciskają płuca i mogą być przyczyną problemów z oddychaniem.

Jeśli nie możesz znaleźć komfortowej pozycji do snu, a po przebudzeniu, jesteś obolały i zmęczony lub dokuczają Ci poranne bóle głowy, pleców i karku, prawdopodobnie śpisz na niewygodnym łóżku. Wymienione objawy to sygnał, że najwyższy czas wymienić materac i zacząć spać wygodnie i zdrowo.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...


Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *