Ekstrakt z zielonej herbaty na cenzurowanym – uważaj!

Zielona herbata

Wyciąg z zielonej herbaty jest szkodliwy dla zdrowia? Okazuje się, że tak! Niesprawdzone suplementy diety, napoje i inne produkty zawierające ekstrakt z zielonej herbaty mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia. Sprawdź na co i dlaczego lepiej uważać.

Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie w życie ustawy, która ma na celu ograniczenie zawarcia ekstraktu z zielonej herbaty (znanego także pod nazwą skrótową ECGC). Ekstrakt z zielonej herbaty znajduje się nie tylko w samej zielonej herbacie – możemy go znaleźć w wielu powszechnie stosowanych suplementach diety czy napojach, jednak okazuje się, że powinniśmy ograniczać jego spożywanie. Ile wynosi zalecana dawka dzienna i dlaczego wyciąg z zielonej herbaty może nam zaszkodzić?

Ekstrakt z zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbacie w wielu produktach

Ekstrakt z zielonej herbaty zdecydowanie kojarzy się przede wszystkim z naparem z zielonej herbaty i napojami o tym samym smaku. Tymczasem, ECGC możemy znaleźć w wielu innych produktach. I tak, ekstrakt z zielonej herbaty wchodzi w skład wielu dostępnych na rynku suplementów diety oraz napojów. Chodzi tu przede wszystkim o produkty, które mają za zadanie m.in. wspomagać odchudzanie, rekonstrukcję warstw skóry, stymulować pracę mózgu, odwracać skutki starzenia się oraz działać antyoksydacyjnie.

Zalecane spożycie ekstraktu z zielonej herbaty

Uważa się, że zalecana dawka spożycia ekstraktu z zielonej herbaty to 300 mg dziennie. Przeprowadzone w 2018 roku badania, wykonane na zlecenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wykazały, że spożywanie zielonej herbaty jest uznawane za bezpieczne zgodnie z tzw. zasadą domniemania bezpieczeństwa. Chodzi zatem o założenie, że dzienne spożycie ekstraktu z zielonej herbaty nie wynosi więcej niż 300 mg. Ponadto udowodniono, że spożycie ilości większej niż 800 mg prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby.

Ekstrakt zielona herbata

Komisja Europejska wdraża nową ustawę

Wdrażanie w życie nowej ustawy dotyczącej zawartości ekstraktu z zielonej herbaty w poszczególnych produktach jest już w fazie intensywnych działań. Konsultacje publiczne zakończyły się 3 listopada, ale ich wynik nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że postanowienia związane z nową dyrektywą mają wejść w życie w przeciągu 20 dni od daty umieszczenia informacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oznacza to, że już pod koniec listopada możemy spodziewać się nowych ograniczeń.

Jak dokładnie mają one wyglądać? Produkty zawierające ECGC będą mogły zawierać maksymalnie 800 mg w jednej porcji (np. w jednej tabletce). Ponadto, na produktach będą musiały znaleźć się dodatkowe ostrzeżenia o treści: „Nie należy spożywać jeśli spożywasz już inne produkty zawierające zieloną herbatę”, „Nie powinien być spożywany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, oraz przez dzieci poniżej 18 roku życia”, „Nie należy spożywać na czczo” czy „Zapoznaj się z lekarzem przed spożyciem niniejszego produktu, jeżeli masz problemy zdrowotne”.

Jeśli więc jesteś fanem zielonej herbaty i stosujesz suplementy diety, uważaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennego spożycia. Zielona herbata, mimo iż generalnie jest zdrowa, jak widać – w nadmiarze szkodzi. Ekstrakt z zielonej herbaty także należy dawkować. Po raz kolejny sprawdza się więc powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Nikt nie oceniał)
Loading...


Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *