Wyciąg z zielonej herbaty jest szkodliwy dla zdrowia? Okazuje się, że tak! Niesprawdzone suplementy diety, napoje i inne produkty zawierające ekstrakt z zielonej herbaty mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia. Sprawdź na co i dlaczego lepiej uważać.
Komisja Europejska rozpoczęła wdrażanie w życie ustawy, która ma na celu ograniczenie zawarcia ekstraktu z zielonej herbaty (znanego także pod nazwą skrótową ECGC). Ekstrakt z zielonej herbaty znajduje się nie tylko w samej zielonej herbacie – możemy go znaleźć w wielu powszechnie stosowanych suplementach diety czy napojach, jednak okazuje się, że powinniśmy ograniczać jego spożywanie. Ile wynosi zalecana dawka dzienna i dlaczego wyciąg z zielonej herbaty może nam zaszkodzić?
Ekstrakt z zielonej herbacie w wielu produktach
Ekstrakt z zielonej herbaty zdecydowanie kojarzy się przede wszystkim z naparem z zielonej herbaty i napojami o tym samym smaku. Tymczasem, ECGC możemy znaleźć w wielu innych produktach. I tak, ekstrakt z zielonej herbaty wchodzi w skład wielu dostępnych na rynku suplementów diety oraz napojów. Chodzi tu przede wszystkim o produkty, które mają za zadanie m.in. wspomagać odchudzanie, rekonstrukcję warstw skóry, stymulować pracę mózgu, odwracać skutki starzenia się oraz działać antyoksydacyjnie.
Zalecane spożycie ekstraktu z zielonej herbaty
Uważa się, że zalecana dawka spożycia ekstraktu z zielonej herbaty to 300 mg dziennie. Przeprowadzone w 2018 roku badania, wykonane na zlecenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wykazały, że spożywanie zielonej herbaty jest uznawane za bezpieczne zgodnie z tzw. zasadą domniemania bezpieczeństwa. Chodzi zatem o założenie, że dzienne spożycie ekstraktu z zielonej herbaty nie wynosi więcej niż 300 mg. Ponadto udowodniono, że spożycie ilości większej niż 800 mg prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby.
Komisja Europejska wdraża nową ustawę
Wdrażanie w życie nowej ustawy dotyczącej zawartości ekstraktu z zielonej herbaty w poszczególnych produktach jest już w fazie intensywnych działań. Konsultacje publiczne zakończyły się 3 listopada, ale ich wynik nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że postanowienia związane z nową dyrektywą mają wejść w życie w przeciągu 20 dni od daty umieszczenia informacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oznacza to, że już pod koniec listopada możemy spodziewać się nowych ograniczeń.
Jak dokładnie mają one wyglądać? Produkty zawierające ECGC będą mogły zawierać maksymalnie 800 mg w jednej porcji (np. w jednej tabletce). Ponadto, na produktach będą musiały znaleźć się dodatkowe ostrzeżenia o treści: „Nie należy spożywać jeśli spożywasz już inne produkty zawierające zieloną herbatę”, „Nie powinien być spożywany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, oraz przez dzieci poniżej 18 roku życia”, „Nie należy spożywać na czczo” czy „Zapoznaj się z lekarzem przed spożyciem niniejszego produktu, jeżeli masz problemy zdrowotne”.
Jeśli więc jesteś fanem zielonej herbaty i stosujesz suplementy diety, uważaj, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennego spożycia. Zielona herbata, mimo iż generalnie jest zdrowa, jak widać – w nadmiarze szkodzi. Ekstrakt z zielonej herbaty także należy dawkować. Po raz kolejny sprawdza się więc powiedzenie „co za dużo to niezdrowo”!